hudterapeut utbildning

Gilda Skolans utbildning innehåller allt du behöver för att börja din karriär som hud- och spaterapeut. Det är en avancerad utbildning som ger dig djupgående kunskaper och en raketstart på karriären.

Snabb väg till drömyrket

Gilda Skolan är en avancerad utbildning och du blir certifierad hud- och spaterapeut på bara ett år!

Internationell certifiering

Med både SHR och CIDESCO certifieringar får du en utbildning i världsklass.

Sveriges bästa hud- och spaterapeuter

Gildas tidigare studenter har vunnit 5 guldmedaljer i SM- och VM-mästerskap!

“91% av studenterna får jobb innan examen”

Det här får du...

Två examen i en

Med Gilda Skolans utbildning kommer du ut i arbetslivet snabbt och kan påbörja din karriär efter bara 1 års studier. Du blir både auktoriserad hudterapeut och spaterapeut och blir därför attraktiv på flera arbetsplatser. Det är en avancerad och fördjupande utbildning där du lär dig de senaste teknikerna för microneedling, kemisk peeling, ultraljudsbehandling, laser, IPL och mycket mer!

700-1400 timmar kundpraktik i våra vackra salonger

Nästan 1/3 av Gilda Skolans utbildning är praktisk. Det innebär att du får chansen att öva dina kunskaper cirka 700 timmar om året (ca 1400 timmar i Stockholm). Det gör att du utvecklar ett självförtroende och en självständighet som du bär med dig ut i arbetslivet. Vissa av våra studenter startar egna salonger – en av dessa har vunnit Swedish Beauty & Cosmetics Awards för hög servicekänsla och en salong av högsta kvalitet.

Goda karriärmöjligheter i Sverige och utomlands

Arbetsmöjligheterna efter Gilda Skolans utbildning är mycket bra. Statistiken visar att hela 91% av studenterna får jobb redan innan examen eller inom tre månader efter utbildningen. Med en CIDESCO-examen uppfyller Gilda Skolan alla internationella krav för hög kvalitet och standard. Det är endast åtta av Sveriges hudvårdsutbildningar som är godkända inom CIDESCO och Gilda Skolan är tre av dem med sina utbildningar i Stockholm, Göteborg och Malmö. 

BONUS

Som enda skola i Sverige erbjuder vi en valfri, internationell CIDESCO-examen i Elektrisk epilering och Aromaterapi.

Bästa hudterapeut utbildning

Visste du att Gilda Skolan utbildar Sveriges bästa hud- och spaterapeuter? Vi har haft hela 5 st guldmedaljörer i SM- och VM-mästerskap! 

Så här säger våra tidigare studenter

Emmastina Dannered

Emmastina Dannered – brons i hudvårds-VM 2015

”Vill man bli riktigt duktig så är det här på Gilda Skolan som man ska skaffa sig den grunden av kunskap. Upplevelserna från tävlingarna går nog inte att beskriva, man måste nästan uppleva det för att förstå hur stort och mäktigt det är att få representera Sverige i dessa tävlingar.”

Lovisa Petri

Lovisa Petri – guld i hudvårds-EM 2016 och brons i hudvårds-VM 2013

”Jag hade två stycken jobb att välja bland redan innan jag tagit examen. Jag älskar att arbeta praktiskt och med människor. Jag har aldrig ångrat att jag läste till hudterapeut, det är världens bästa jobb. Idag arbetar jag som Spa-chef på Badhotellet i Tranås.”

Kicki Kamskog – säsongsarbetare inom hudvård och spa

”Utbildningsnivån på Gilda Skolan är absolut på topp. När jag valde skola visste jag att jag ville utomlands och att det ingick CIDESCO-examen var därför viktigt för mig. Numera jobbar jag på spa i Grekland och jag bara älskar det!”

"Vi är naturligtvis mycket stolta över att ha utbildat tre av världens bästa hudterapeuter och har som mål att fortsätta att utbilda studenter i världsklass!"

– Gilda Liljeblad Koornstra, grundare av Gilda Skolan

Gilda Liljeblad

Emmie Lindblad, vinnare av två utmärkelser i yrkes-VM 2019

Emmie Lindblad representerade Sverige i yrkes-VM under augusti månad 2019. Vi är väldigt stolta över Emmies insatser då hon fick emotta två fina utmärkelser för sin prestation; ”Medallion for Excellence” som ges till tävlande som visat prov på exceptionellt hög kvalitet och lyckats samla in höga poäng, samt ”Sustainable practice award” som tilldelas de tävlande som visat ett extra bra miljötänk under tävlingen.

Möjlighet att starta eget

Öppna egen hudvårdsklinik som några av våra tidigare studenter gjort. Bland annat Nina Nilsdotter och Louise Labero som startat framgångsrika salonger av högsta kvalitet och med bästa servicekänsla.

Öppna egen salong

Nina Nilsdotter öppnade egen hudvårdsklinik efter utbildningen och vann utmärkelsen ”årets upplevelse” i tävlingen Swedish Beauty & Cosmetics Awards 2014, bland annat för sin spetskompetens, målmedvetenhet och höga servicekänsla.

Nina Nilsdotter

”Det är en gedigen, fokuserad, internationell utbildning, som innehåller ett praktiskt arbete vilket förberedde mig kunskapsmässigt för mitt kommande arbetsliv.”

Louise Labero

”Det bästa med att driva egen salong är friheten att styra arbetet själv. Kundkontakten och den uppskattning och tacksamhet alla kunder visar när de är nöjda med resultatet och bemötandet.”

Hudterapeut utbildning pris

Gilda Skolans utbildning är en privat yrkesutbildning till en kostnad av 95 000 kr för ett helt år. Det är pengar du kan tjäna igen inom bara 4–8 månader (räknat på medellönen för hudterapeuter som år 2020 ligger på 24 500 kronor). Dessutom har du möjlighet att ta räntefritt lån och delbetala i 6, 12 eller 24 månader. Läs mer här

Gratis i Stockholm (extra termin)

I Stockholm kan du gå utbildningen kostnadsfritt genom att ha en termin extra i vår praktiksalong och på så sätt betala av kursavgiften. I denna utbildning blir du både hudterapeut och spaterapeut och alla diplom ingår i kursavgiften. Inga dolda avgifter för CIDESCO examen eller övrigt tillkommer.
Hudterapeut utbildning Stockholm
hudterapeut utbildning stockholm
Hudterapeut utbildning Göteborg
hudterapeut utbildning goteborg
Hudterapeut utbildning i Malmö
hudterapeut utbildning malmo

SAGT OM OSS

Maria

Har gått min utbildning på denna skola och är super nöjd!

Lilla M

Tog examen från Gilda Skolan i Stockholm iår och har nu fått jobb på Six Senses Spa och ska åka iväg och jobba i Qatar...så kul! Kan verkligen rekommendera skolan. Tufft men du har lätt att få jobb!

Prinsessan

Gick på Gilda Skolan i Stockholm och jag har nog aldrig lärt mig så mycket på ett år! Skolan har verkligen ett gott rykte på marknaden - fick jobb redan innan examen! (Dock var det ett intensivt år med mycket plugg fast det lönar sig i efteråt.)

KURSINNEHÅLL

Grundläggande huvård

 • Ansiktsbehandling
 • Makeup, färg, form och stil
 • Kroppsvård
 • Massage
 • Aromakemi 
 • Vaxning
 • Manikyr och pedikyr
 • Mikrobiologi och hygien
 • Etik

Fysikalisk terapi

 • Elektrisk epilering och diatermi
 • Elektroterapi för ansikte
 • Elektroterapi för kropp
 • Fysik med apparatkunskap

Kemi

 • Allmän kemi

 • Kosmetisk kemi

 • Aroma kemi

Avancerad hudvård

 • Avancerade hudvårdsbehandlingar
 • Microneedling
 • Kemisk peeling
 • Dermabrasion
 • Ultraljud
 • Accurett/fryspenna

Fördjupning i avancerad hudvård

 • Avancerad hudvård fördjupning
 • Laser/IPL

Övriga ämnen

 • Anatomi och Fysiologi
 • Dermatologi.
 • Kemi och receptur
 • Krämtillverkning
 • Kost och motion
 • Hjärt- och lungräddning med luftvägsstopp
 • Entreprenörskap
 • Kundpraktik

Säkra din plats på Gilda Skolans utbildning

Ansökan är ej bindande.

1

Personuppgifter


Utbildningsperiod och stad

Jag vill starta min utbildning

Bifoga följande med din ansökningshandling 

• CV (Curriculum Vitae) 

• Gymnasiebetyg/övriga betyg 

• Foto


Samtycke
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

FAQ

Gilda Skolans utbildning är en privat yrkesutbildning och därmed inte berättigad till CSN. Men du kan låna upp till 50 000 kr räntefritt till utbildningen via vår samarbetspartner Human Finans. Läs mer här.

Spa utbildningen är på 1 vecka. Därefter utför man behandlingar under sin praktiktid på salongen.

Avgifter för hela utbildningsåret är 95 000 kr inklusive moms (76 000 kronor exklusive moms) och finansieras innan kursstart. Som företagare får du dra av momsen från kursavgiften. I Stockholm kan du gå utbildningen kostnadsfritt genom att ha en termin extra i vår praktiksalong och på så sätt betala av kursavgiften. Vi erbjuder räntefria lån via vår samarbetspartner Human Finans.

 • Gilda Skolans eget diplom
 • Svensk SHR-examen
 • Internationell CIDESCO-examen (värde ca 3 000 kronor)
 • Spautbildning och diplom
 • Diplom från Scratch Nails och Gilda Liljeblad
 • Förbrukningsmaterial (hudvård, handdukar, papper m.m.)
 • Kursmaterial via webbaserad utbildningsportal – för bättre inlärning
 • Redskap för manikyr, pedikyr, ansiktsbehandling och makeup (värde ca 7 800 kr)
 • Skolväska med arbetskläder; två par byxor, två rockar, cardigan och arbetsskor (värde ca 6 300 kr)

Vi samarbetar med Human Finans för förmånlig delbetalning. Du kan låna räntefritt till din utbildning och dela upp din betalning i 6, 12 eller 24 månader. Följ de enkla instruktionerna och få besked inom 20 sekunder. Läs mer här.

Gilda Skolan finns i Stockholm, Göteborg och Malmö på attraktiva områden, nära centrum och med goda transportmöjligheter.

I utbildningen ingår både teori och praktik med fokus på hud- och kroppsvård. Som Gilda student får du chansen att praktisera dina kunskaper ca 700 timmar om du går den 1-åriga utbildningen och minst ca 1400 timmar om du läser 1,5 år.

Gilda Skolan har antagning till samtliga städer två gånger per år – en gång på vårterminen och en gång på höstterminen. Trycket är ofta högt så se till att ansöka i god tid.

Utbildningen är på 1 år och går på heltid. I Stockholm finns även ett alternativ på 1,5 år där du gör ett halvår extra praktik i salongen.

Du får ledigt två veckor under sommaren och två veckor över jul och nyår och även röda dagar.

Gilda Skolan är en intensiv och avancerad hudvårdsutbildning så du lär dig mycket under en kort tid, därför pågår undervisning alla dagar i veckan mån-fre på heltid.

För att bli behörig till utbildningen ska du vara minst 18 år och behärska svenska i tal och skrift. Vi lägger störst vikt vid dina personliga egenskaper och ger sökande inom relevanta områden företräde. T.ex. med utbildning inom naturvetenskap, vård och omsorg, fotvård, estetik eller om du t.ex är frisör, friskvårdskonsulent eller massör. All undervisning är på svenska.

Du är välkommen att boka en personlig visning så du kan se lokalerna och lära känna skolansvarig, utbildare och studenter. Du bokar visning snabbt och enkelt på denna sida.

Varje termin antas cirka 18 studenter i varje stad.

Du ansöker online på gildaskolan.se En ansökan är inte bindande utan ses endast som en intresseanmälan tills du har tackat ja till utbildningen.

Gilda Skolans utbildningar är kvalitetssäkrade och certifierade både inom Sverige och internationellt. Efter en godkänd examen har du möjlighet att ansöka om gesällbrev utan att behöva avlägga något Gesällprov.

Gilda Skolans utbildningar har högt anseende internationellt och våra studenter är väldigt eftertraktade både i Sverige och utomlands. Eftersom utbildningen är CIDESCO-certifierad har du goda chanser till arbete även utomlands. Dessutom får du chansen att ta en valfri, internationell CIDESCO-examen i Elektrisk epilering och Aromaterapi för en mindre summa som bonus.

Går du Gildas Skolans utbildning får du två examen i en – du blir auktoriserad hud- och spaterapeut på bara ett år! Du får en utbildning i världsklass från en skola som utbildat flera SM-och VM medaljörer i hudvård. Förutom grundläggande hudvård lär du dig avancerad hudvård med bland annat microneedling, kemisk peeling och ultraljudsbehandling.

Jag har fått svar på mina frågor!